Fare for streik i Redningsselskapet

RS 142 Horn Flyer er stasjonert på Hitra og er et av fartøyene som vil bli tatt ut i streik fra tirsdag 29. oktober, hvis partene ikke blir enige hos Riksmekleren.
RS 142 Horn Flyer er stasjonert på Hitra og er et av fartøyene som vil bli tatt ut i streik fra tirsdag 29. oktober, hvis partene ikke blir enige hos Riksmekleren. Foto: Redningsselskapet / Flickr

Delta går ut i streik i Redningsselskapet fra 29. oktober hvis det ikke blir enighet i meklingen mellom Delta og NHO Sjøfart.

Mandag 28. oktober starter meklingen mellom Delta og NHO Sjøfart. Fristen for å bli enige er samme dag klokken 24.00. Blir partene ikke enige, blir det streik fra arbeidstidens begynnelse 29. oktober.

Derfor kan det bli streik

  • Delta representer et stort flertall av de sjøansatte i Redningsselskapet. Vi krever reelle forhandlinger og reell innflytelse på vår tariffavtale.
  • De ansatte forventer at deres representanter blir hørt i reelle forhandlinger om lønns- og arbeidsvilkår.
  • Vi står i 24-timers beredskap i fire uker av gangen. Dette er svært belastende. Vi må ha en vaktordning som er mindre belastende.

Arbeidsgiversiden har ikke vært villig til å gi våre medlemmer i Redningsselskapet reell forhandlingsrett. Et klart flertall av de ansatte i Redningsselskapet er medlemmer i Delta gjennom Utrykningsfartøyenes Forening (UFF) i Delta.

- Det er uakseptabelt at Delta ikke har reell forhandlingsrett for medlemmene i Redningsselskapet, sier nestleder i Delta, Marit Solheim.  

- Vi står i beredskap 24 timer, sju dager i uka og 28 dager i strekk i beredskap for alle hendelser på kysten, sier forhandlingsleder for UFF, Trond Olav Johansen.  

Delta har varslet at det tas ut sju medlemmer i Redningsselskapet på fire redningsbåter i første omgang. 

Dette er streikeuttaket

Streikeuttaket i første fase tar ut sju medlemmer på følgende fire redningsskøyter:

  • RS 171 Ivar Formo (Oscarsborg) 2 personer
  • RS 142 Horn Flyer (Hitra) 2 personer
  • RS 163 Kristian Gerhard Jebsen II (Bergen) 2 personer
  • RS 126 Harald V (Rørvik) 1 person

Ivar Formo, Horn Flyer og Kristian Gerhard Jebsen II blir liggende til kai som konsekvens av streiken.

De som tas ut i en eventuell streik vil få beskjed om dette direkte.

Forhandlingene for ansatte i Redningsselskapet på hovedtariffavtalen med NHO Sjøfart endte i brudd 24. juni. 

Brudd i hovedoppgjøret med NHO Sjøfart