Delta Luftfart bekymret for beredskapen ved norske flyplasser

Delta Luftfart mener beredskapen i brann- og redningstjenesten ved norske flyplasser blir redusert som en følge av Avinors innsparinger.
Delta Luftfart mener beredskapen i brann- og redningstjenesten ved norske flyplasser blir redusert som en følge av Avinors innsparinger. Foto: Bjørn Thorkildsen

- De mange innsparingene i Avinor kan gå ut over sikkerheten for både for flypassasjerer og ansatte.

Dette sier Bjørn Tore Mikkelsen, leder i Delta Luftfart. Hans organisasjon har mange medlemmer som jobber med brann, redning og vedlikehold på norske flyplasser. 

Nå roper representantene for de ansatte i Avinor et kraftig varsko på vegne av sikkerheten i norsk luftfart.

-Etter vårt syn har Avinor gjennom innsparingsprogrammer over flere år systematisk redusert beredskapskapasiteten i selskapet. Den siste endringen er at Avinor, gjennom sin tolkning av EASA-regelverket, har innført en ny praksis hvor man heller velger å operere med redusert beredskap i 72 timer fremfor å kalle inn personell som er tilgjengelig. Regelverket sier at redusert beredskap kun skal benyttes ved uforutsette omstendigheter. Vi opplever at Avinor nå benytter regelverket blant annet i allerede kjente sykefravær, sier Mikkelsen.

Som et eksempel vil denne praksisen kunne innebære at et fly som egentlig skal ha to brannbiler i beredskap ved landing, nå kan risikere at det bare er én.

- Det sier seg selv at en halvering av kapasiteten i verste fall kan få store konsekvenser. Vi stiller oss sterkt kritiske til den tolkningen Avinor har gjort av regelverket, sier Mikkelsen. 

Mindre trening og færre ansatte

Delta Luftfart mener at innsparingsprogrammene ved flyplassene har gått for langt. 

  • Personell blir ikke erstattet. Avinor har gjennom flere år nedbemannet innen Brann- og redningstjenesten ved at de som har gått av med pensjon ikke er blitt erstattet. En del av denne effektiviseringen har vært i forståelse med fagforeningene. Men nå har en nådd et punkt der nok er nok.
  • Røydykkertjenesten er avviklet. Får man røykutvikling/brann i et fly på bakken vil det ikke være kvalifisert personell tilgjengelig for å redde ut de passasjerer som har behov for det. Her er man nå helt avhengig av støtte fra det kommunale/interkommunale brannvesenet med den forsinkelsen i responstid som dette kan innebære*.
  • Reduksjon av tid til pålagt trening/øvelse. Tidligere var dette to samlinger á tre dager årlig. Nå er det redusert til kun 4 dager.

(*gjelder ikke OSL som har egne røykdykkere).

- Er stolte av den viktige jobben de gjør

Bjørn Tore Mikkelsen forteller at det over en lang periode pågått et systematisk arbeid for å kostnadseffektivisere Avinor og selskapets virksomhet. Dels etter føringer fra eier og dels etter interne vurderinger.

- På enkelte områder er vi enige i at vi også i Avinor har potensiale for å kunne finne mer effektive driftsmodeller. Men når det kommer til sikkerhet og beredskap er toleransen for effektivisering betydelig mindre. Et gitt minimum av beredskap mener vi er absolutt, og vi reagerer sterkt når det rokkes ved dette. 

Delta Luftfart krever at ansattes organisasjoner i mye større grad må lyttes til i pågående prosesser i Avinor.

-  Dialogen må bli bedre. Det er våre medlemmer som utfører disse livsviktige tjenestene og som vet hva som kreves. De er ansvarsfulle og stolte av den jobben de gjør, men nå føler de at alle kuttene går utover kvaliteten og sikkerheten. Det vil tjene både publikum, Avinor og de ansatte at vi får være med å utvikle beredskapen ved norske flyplasser, sier Mikkelsen.

Delta Luftfart har sammen med Pilotforbundet i Parat sendt en henvendelse til Luftfartstilsynet med spørsmål om blant annet Avinors fortolkning av regelverket knytt til brann og redning, røykdykkertjeneste og risikoanalyser som foreløpig ikke er besvart.

- Dette er en sak med sammenfallende interesser både for oss som jobber på bakken og pilotene i flyene. Så dette kommer vi til å fortsette å jobbe sammen om, sier Mikkelsen.

BT-Mikkelsen_Rune-Hamnes
Leder i Delta Luftfart, Bjørn Tore Mikkelsen (t.h.) og styremedlem Rune Hamnes krever at de ansatte blir tatt med i en myere tettere dialog om brann- og redningstjenesten ved norske flyplasser. (Foto: Per Tandberg)

Flere hendelser i høst

Resultatet av beredskapsendringene har resultert i flere hendelser i høst. Den første som ble omtalt var ambulanseflyet som ikke fikk hentet en pasient på Kjevik fordi nattevaktordningen var avviklet.

«Vi har den beredskapen vi har avtalt med helseforetakene at man skal ha», sa Avinor den gang.

Senere er det blitt kjent av et Norwegianflyet som skulle til Evenes truet med å gjøre vendereis til Oslo fordi ledelsen ved flyplassen ikke ville koste på en ansatt 2,5 time overtid for å opprettholde beredskapen. Etter press fra kapteinen og selskapet ble den ansatte satt på overtid slik at påkrevd beredskapskategori kunne opprettholdes.

«Vi har en meget god beredskap på alle våre lufthavner, og opererer i hendhold til regelverket», sa Avinor blant annet om den hendelsen til Fri Fagbevegelse.

Så sent som fredag 6. desember måtte et Norwegianfly til Bergen lande i Haugesund på grunn av begrenset kapasitet på brannberedskapen på Flesland, skrev Bergens Tidende.

- Det virker som om endringen i berdedskapen er et forsøk fra Avinor på å møte kravet fra eier om mer luftfart for pengene. Vår klare holdning til dette er at Avinor har startet i feil ende. For å kunne øke kapasiteten på våre lufthavner, og samtidig bevare sikkerheten til passasjerene, er vi avhengig av en god og riktig dimensjonert beredskap. Den globaliserte utviklingen i luftfarten stiller stadig strengere krav til driftsformer og driftsmodeller, men første prioritet må alltid være sikkerheten til de reisende og arbeidstakerne på den enkelte lufthavn, sier Bjørn Tore Mikkelsen.