Feiebilsjåfør Chris: – Hvis ikke vi gjorde jobben vår, hadde det ikke sett ut
Han var egentlig anleggsgartner, men en skade satte en stopper for det yrket. I dag sørger Chris Goa for at det er pent og rent i gatene i Stavanger kommune.
– Jeg planla ikke å ende opp bak rattet på denne feiebilen, men slik ble det. Og jeg stortrives i jobben min - selv om noen gir meg finger'n i blant, gliser Chris Goa (28).
Han jobber i seksjonen for idrett og utemiljø i Stavanger kommune, og feier gater året rundt om det er vær- og føreforhold til det.
– Anleggsgartner-yrket måtte jeg slutte med på grunn av en kneskade, og jeg er veldig glad for at jeg fikk den jobben jeg nå har. Den er svært varierende, aldri kjedelig og jeg styrer mye av dagen selv.
Se og Hør Chris beskriver jobben sin i videoen øverst i artikkelen
Fjerner støv og skitt
– Hva går jobben din egentlig ut på?
– Jeg feier gater - året rundt om det går. Her i Stavanger har vi jo et klima som tilsier at det er lite snø, og da er det behov for å feie gatene hele tida, egentlig.
– Hva er det beste med jobben din?
– Det er å se hvor fint det blir etter at vi er ferdige med jobben vår. Eller for å si det sånn; det hadde ikke sett ut hvis ikke vi hadde gjort jobben vår. Vi fjerner støv, skitt og søppel fra utemiljøet. Det er bra for alle som bor i kommunen.
LES OGSÅ: Dette er Service & Drift i Delta
Da føler du at folk setter pris på det du jobben du gjør?
– Ja, det er både og. Og det er mye sure folk som kjører bak deg og gir deg fingeren når de passere. Jeg kjører jo sakte, og det er sikkert en del som bare ser på meg som en hindring når de skal raskt fram. Så at noen slenger opp en finger av og til tar jeg ikke så tung.
Chris er rask med å legge til at de også for mye ros.
– Spesielt på denne tida og fram mot 17. mai. Da vil jo alle har rene og pene gater, så da vanker det en del hyggelige meldinger.
Artikkelen fortsetter under bildet
Må være påskrudd hele tida
– Vil du anbefale andre og jobbe med det samme som deg?
– Ja, det er en veldig fin jobb. Hver dag er spennende og gir nye utfordringer.
Samtidig understreker Chris at han har en ansvarsfull jobb.
– Når vi har full vanntank veier vi nesten 20 tonn, Og vi har mye utstyr som stikker ut både foran og på sidene, så her gjelder det å være på tå hev hele tida. Vi har et stort ansvar.
Og apropos bil, så lengter Chris Goa etter en ny bil som han håper kommer om ikke så lenge.
– Den Scaniaen jeg kjører nå er fra 2011, så det er stadig noe som slites ned eller ryker. Arbeidsgiver har sagt at det skal komme en ny bil, men jeg aner ikke når. Håper det ikke drøyer for lenge, bare.
LES MER: Jobben min - uten oss stopper Norge
Artikkelen fortsetter under bildet
Vil alltid være organisert
Chris er medlem i Delta og yrkessammenslutningen Service & Delta.
– Selv om jeg ikke har hatt noen konkrete saker som Delta har hjulpet meg med, så vil jeg alltid være organisert. Det er en støtte og en trygghet som alltid er god å ha i ryggen uansett hva du jobber med, sier Chris Goa.
Bli kjent med Service & Drift i Delta

Faglig fellesskap for deg som jobber i trafikk, renhold og teknisk drift. Service & Drift er en yrkessammenslutning i Delta.
Hvem kan bli medlem?
Teknisk driftspersonell, renholdere og trafikkansatte.
Les mer om Service & Drift på delta.no